Gezici Mobil Röntgen Aracı

Gezici Mobil Röntgen Aracı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 6331 sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı Yasası ile sadece iş hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmayı mecburi tutmuştur.
Bu sorumluluklara, çalışanların periyodik – başlangıç ve işe geri dönüş dönemlerinde sağlık taraması ve muayene mecburiyetini de eklemiştir. Bu taramalar, işçi sağlığını sürekli kılmak ve takip etmek adına yapılmaktadır. Bu şartlarda gereken taramaları gerçekleştirmesi için, özel donanımlı araçlar kullanılır. Bu araçların teknik özellikleri yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olmak zorundadır.

OSGB ( Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri )  ve İSGB ( İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ) ’lerin ortaklaşa yetkisi bulunan bu gezici mobil röntgen aracı da, standartları karşıladığı sürece iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kullanılabilir.  Bu araçların işverenler tarafından temin edilmesi veya kullanılması için, İş Sağlık Müdürlükleri’ne başvuruları gerekmektedir.

Araçları kullanma hakkı kimlere aittir ve araç özellikleri nasıl olmalıdır?

Bu araçların işveren tarafından talep edilmesi için öncelikle İSGB’ler ve OSGB’ler tarafından yürütülen bir hizmet olduğunun bilincinde olması gerekir. Bu birimlerden hizmet almak için, İş Sağlık Müdürlükleri’ne bazı belgeleri hazır ederek başvurmaları ve onay almaları gereklidir. Bu başvurular esnasında, işyerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi de hazır olmalıdır.

– Araç kullanım belgesi,
– OSGB yetki belgesi,
– İşyeri hekiminin fotoğraflı yetki ve çalışma belgesi,
– Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından, araç içi kullanılan tıbbi cihazların yeterliliğini, alınan teknik güvenlik tedbirlerinin prosedürlere uygunluğunu gösterir belgesi,
– Aracın trafik şube müdürlüklerinden alınmış muayene ve ruhsat belgeleri,

Başvuru öncesinde hazır edilmelidir.

Araçların kullanım hakkı tamamen İSGB ve OSGB’lere aittir. Sözleşmeleri geçerli olan işyerlerinin çalışanları dışında, herhangi bir alanda veya amaçla hizmet veremezler.  İşyerlerinin yetkili olarak belirlediği kişiler ve kurumlar dışında, bu aracı farklı kişi veya kurumlar kullanamazlar.

– Gezici mobil röntgen aracı; röntgen cihazı, röntgen sırasında kişi sağlığını tehlikeye sokmayacak koruyucu tedbirleri, röntgen çıktısını verebilecek elektronik donanımları barındırmalıdır.
– Araçlar; sadece sağlık taramasına uygun ekipmanlar ile donatılabilir. Araç dışı ekstra bir donanım kullanamaz.
– Basit Hizmet Laboratuarı yetki sahibi olacak olan bu araçlarda, tetkik yapılmamakla beraber sadece tahlil ve film çekimi işlemleri yapılır. Bu işlemlerin tetkikleri ve sonuçların açıklanması, yetkili İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılır.
– Odyometre, İdrar ve Kan Testi, Solunum fonksiyonları testi, göz testi gibi tetkik sıfatı taşıyan sağlık taramaları bu araçlar içerisinde yapılabilir.

Hangi şartlarda bu tip gezici mobil sağlık araçları kullanılır?

Mesai saatleri içerisinde işlerin aksamaması için, işverenler bu tip hizmetlere başvurmayı tercih etmektedirler. Yerinde gözlem olanağı sağlayan bu araçlar, çalışan sayısının fazla olduğu ve iş performansında düşme yaşanmaması gereken bir iş temposuna sahip olunduğu durumlarda gerçekten çok faydalı olmaktadır. Aynı zamanda, periyodik testlere girmesi gereken personelleri bulunan işyerleri de bu araçlar ile hizmet almayı tercih etmektedir. Hızlı ve pratik olmasının yanı sıra, gün içerisinde birkaç farklı lokasyonda farklı işyerlerinin de bu tip ihtiyaçlarını giderebilecek kullanışlılığa da sahiptirler. Yıl içerisinde takvime uygun şekilde olağan biçimde yapılacağı gibi, bu araçlarla olağandışı durumlarda da hızlı analiz ve gözlem işlemleri yapılabilmektedir.
Durumun vahametine göre, ilgili Sağlık Birimleri tarafından da tetkiklerin yerine getirilmesi kolaylaştırılmaktadır. Araçlar teknolojinin her alanda olduğu gibi bu alanda da gelişmesi neticesinde, kesin ve hatasız görüntüleme ve gözlem, konforlu ve hijyenik bir çalışma alanı yaratılabilmek adına da geliştirilebilir.

Uşak içerisinde faaliyet gösteren birçok işletme için, bu tip yasal mevzuatlardan doğan mecburiyetlerin Uşak OSGB firması arayışlarında Can Güven Park,  sektördeki deneyimi ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle sizlerle. Uşak’ta Ortak sağlık güvenlik birimi arayışınız, uşak osgb firması seçenekleri arasında Can Güven Park’ta son bulacak ve ihtiyaçlarınızın fazlasını işbirliğimiz sayesinde bulabileceksiniz.