ekg

EKG

EKG, Elektrokardiyogram anlamına gelen bir sağlık testi ismidir. Gündelik hayatımızda da, vücudumuzun en önemli organlarından biri olan kalp sağlığımız açısından sıklıkla başvurular bir tetkik ve tespit testidir. Bu test, aynı zamanda gündelik hayatımızda hayat standartlarımızı zorlayan ya da olumsuz etkileyen bir hastalığın habercisi olabileceği için, sıklıkla sağlık kuruluşlarında hastalara uygulanmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam için, kalbinize iyi bakın.” sloganına bu anlamda, iş ve özel hayatımızda ciddi anlamda önemli bir konuda söylenebilecek en güzel sözdür diyebiliriz.

SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması, ayrıca 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında,  yasal mevzuatlarda yerini alan birçok sağlık taraması, güvenlik tedbiri ve eğitim hizmetleri de, işverenlerin sorumluluklarını artık hukuki boyuta taşımıştır.

Uşak içerisinde faaliyet gösteren birçok işletme için, bu tip yasal mevzuatlardan doğan mecburiyetlerin Uşak OSGB firması arayışlarında Can Güven Park,  sektördeki deneyimi ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle sizlerle. Uşak’ta Ortak sağlık güvenlik birimi arayışınız, uşak osgb firması seçenekleri arasında Can Güven Park’ta son bulacak ve ihtiyaçlarınızın fazlasını işbirliğimiz sayesinde bulabileceksiniz.

 

EKG ne için yapılır, neleri kapsar?

Kalp ritmi, kalp kasılmaları ile oluşan ve süregelen; neredeyse ömrümüzün sonuna kadar devam eden otonom bir faaliyettir. Kalbimizdeki aksama veya durma gibi durumlarda, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere varan üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, işverenlerin işçi sağlığı sorumlulukları arasında, önemli bir yere sahip olan EKG taraması mümkün olan en kısa aralıklarla genel bir taramaya tabi tutulabilir.

EKG sırasında, gerekli test ve analiz vasıflarını taşıyan elektronik bir cihaz kullanılır. Bu cihazın, elektrot denilen ve vücuda yapıştırılan bölümleri, bir süre vücut üzerinde sabit kalarak; kalbin ritmi cihaz vasıtası ile takip edilir ve rapora dökülür.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı açısından, işletmelerin yasal yükümlülükleri çerçevesinde,  belirlenen periyotlarda ( iş girişleri, izin dönüşleri ve genel olarak yılda en az 1 defa ) işveren tarafından yaptırılması mecbur olmakla beraber, sağlık taramalarının sonuçlarının işçi özlük dosyalarında da arşivlenmesi son derece önemlidir.

EKG nerede yapılır?

Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından gerekli yeterlilikleri karşıladıktan sonra edindiği izin belgeleri neticesinde; özel sağlık kurumları, devlet hastaneleri ve özel kurumlarca yapımı mümkündür. Sağlık birimlerinden alınan bu izin belgeleri neticesinde, donanımlarının yapılan test ve tespitlere uygun olduğu resmi olarak belgelenmiş olan mobil sağlık birimleri tarafından da yapımı mümkündür. Son derece kolay, ağrısız ve teferruatsız bir test olduğu için, 5-10 dakika içerisinde kişiye herhangi bir fiziki veya ruhsal baskı uygulamayacak testtir. O yüzden, mobil sağlık araçlarında da sıklıkla gördüğümüz bir sağlık taraması çeşididir. İşverenin işçi üzerindeki sağlık ve güvenlik tedbirleri açısından olduğu kadar, mesleki yeterlilik ve mesleki faaliyetler sonrası oluşabilecek hastalıkların takibi ve tespitinde de son derece önemlidir. İşyeri hekimi tarafından, her işçi için takip edilerek arşivlenecek bir öneme sahiptir EKG raporları. O yüzden,  yasal mevzuatlar gereği detaylarına uygun uygulaması ve muhafazası çok önemlidir.