akciğer grafisi

Akciğer Grafisi

Gündelik hayatımızda, solunum yetmezliği veya çeşitli solunum sistemi sorunları yaşayan hastalar için öncelikli olarak hekimler tarafından akciğer grafisi filmi istenir. Bu sayede, hastanın ciğerlerindeki olası sorunların, film okuma sayesinde erken teşhisi veya yapılacak tedavinin türü belirlenir.

İşe başlama hallerinde, bazı işyerleri bu tip film çekimlerini çalışanlardan isteyebilir. Bu sayede, işçinin geçerli sağlık kurumunca onaylı “ çalışmaya müsait” onayı alır. Bu sayede, işletmenin çalışma şartlarına uygunluğu da, bu şekilde tespit edilmiş ve onaylanmış olur.

Uşak içerisinde faaliyet gösteren birçok işletme için, bu tip yasal mevzuatlardan doğan mecburiyetlerin Uşak OSGB firması arayışlarında Can Güven Park,  sektördeki deneyimi ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle sizlerle. Uşak’ta Ortak sağlık güvenlik birimi arayışınız, uşak osgb firması seçenekleri arasında Can Güven Park’ta son bulacak ve ihtiyaçlarınızın fazlasını işbirliğimiz sayesinde bulabileceksiniz.

Akciğer Grafisi neden istenir?

* Çalışanın, başlayacağı iş konusunda sağlık yeterliliğine sahip olup olmadığının tespiti için.
* İşletme için belirli periyotlarda bu tip sağlık taramaları yaparak, olası hastalıkların erken teşhisini sağlamak için.
* İşletmelerin, yasal mercilere olan “işçi sağlığı” prosedürlerini yerine getirmek için.

Günümüzde, bu tip mobil sağlık ekipleri tarafından da yapılabilmektedir. Fakat tetkik yani kesin sonuçları ancak alanında uzman ve mesleki yeterliliği resmi olarak kabul görmüş doktor, uzman veya sağlık kuruluşlarınca incelerek yorumlanır. O yüzden, SGK’nın onayını kabul edeceği anlaşmalı hastaneler ( Özel ) veya devlet hastaneleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

Bu tip sağlık taramaları esnasında, işyerinin talebi neticesinde daha detaylı tarama şekilleri olan; P-A Akciğer filmi, Lateral Akciğer Filmi, Akciğer Tomografisi ve Sipitometrik Akciğer filmi de istenebilir. Bu tarama teknolojilerine alt yapı olarak yeterli olan sağlık kurumları, istekler neticesinde belirlenmelidir.

 

Akciğer Grafisi, işletmelerin önceden resmi işbirliğine gittiği özel sağlık kurumlarında, devlet hastanelerinde ve İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren firmaların bünyelerinde yapılabilir. Bu kurumların, bakanlıklar tarafından onaylı ve belgelerinin kabul edilebilir olmasına dikkat etmelisiniz.